پژوهش جدید: ۱۱ دقیقه ورزش در روز می‌تواند خطر مرگ زودهنگام را کاهش دهد

پژوهش‌های جدید نشان می‌دهند که فعالیت‌های روزانه‌ای مانند پیاده‌روی کوتاه، دوچرخه‌سواری، یا رقص می‌تواند به جلوگیری از مرگ زودهنگام کمک کند.

بنا بر مطالعه‌ای که روز ۲۸ فوریه در ژورنال بریتانیایی پزشکی ورزشی منتشر شد، تنها ۱۱ دقیقه ورزش روزانه می‌تواند به طور قابل توجهی خطر مرگ ناشی از بیماری‌های مزمن مثل بیماری‌های قلبی و سرطان را کاهش دهد.

به گزارش نشریه اینسایدر، تیمی از دانشمندان تحت هدایت پژوهشگران دانشگاه کمبریج در بریتانیا با تجزیه و تحلیل حدود ۲۰۰ مقاله منتشر شده، از جمله داده‌های بیش از ۳۰ میلیون شرکت‌کننده، دریافتند که هفته‌ای ۷۵ دقیقه ورزش می‌تواند خطر مرگ زودهنگام را تا ۲۳ درصد کاهش دهد.

با این که مقدار ورزش توصیه شده در یک هفته اصولاً ۱۵۰ دقیقه است ولی محققان دریافتند که حتی نیمی از این مقدار می‌تواند یک مرگ از ده مرگ زودهنگام کم کند.

نتایج این مطالعه همین طور پژوهش‌های پیشین مبنی بر مفید بودن مقادیر کوتاه‌مدت ورزش در طول روز را تایید کرده است.

به گفته دکتر سورن براگه، پژوهشگر اپیدمیولوژی فعالیت بدنی در دانشگاه کمبریج و نویسنده ارشد این مطالعه، آخرین پژوهش‌ها نشان می‌دهند که این کار می‌تواند شروع خوب و مفیدی برای افرادی که بی تحرک هستند باشد.

دکتر براگه در یک بیانیه مطبوعاتی گفت: «اگر شما فردی هستید که ایده ۱۵۰ دقیقه فعالیت بدنی متوسط در هفته برایتان کمی دلهره‌آور است، یافته‌های ما باید خبر خوبی برای شما باشد. انجام برخی فعالیت‌های فیزیکی بهتر از انجام ندادن آن است. این نیز فرصت خوبی برای شروع کردن است – اگر متوجه شدید که ۷۵ دقیقه [ورزش] در هفته برایتان انجام دادنی است، می‌توانید سعی‌ کنید این مقدار را به تدریج به مقدار زمان کامل توصیه شده افزایش دهید.»

به گفته پژوهشگران، این یافته‌ها همچنین می‌تواند – با تأکید بر این که فعالیت‌های قابل دسترس‌تر مثل پیاده‌روی می‌توانند به عنوان ورزش محسوب شوند – افراد بیشتری را تشویق کند تا فعالیت‌های بدنی متوسط بیشتری داشته باشند.

فعالیت بدنی با شدت متوسط به فعالیت‌هایی گفته می شود که شدت ضربان قلب و تنفس شما را افزایش می‌دهند، اما به اندازه کافی سبک هستند که همزمان بتوانید صحبت کنید. دوچرخه سواری، پیاده‌روی سریع، راهپیمایی یا رقصیدن از جمله آنها هستند.

به گفته دکتر لئاندرو گارسیا، استاد بهداشت عمومی در دانشگاه گوئینز بلفاست و یکی از نویسندگان این مطالعه، برای انجام فعالیت‌های بدنی متوسط، نیازی به رفتن به باشگاه‌ها یا کلاس‌های ورزشی ندارید.

دکتر گارسیا در یک بیانیه مطبوعاتی گفت: «فعالیت فیزیکی متوسط نباید حتماً شامل آن چه که معمولاً فکر می‌کنیم، مثل ورزش یا دویدن، باشد. گاهی اوقات، جایگزین کردن برخی از عادات تنها چیزی است که لازم دارید. انجام فعالیت‌هایی که از آنها لذت می‌برید و به راحتی می‌توانید آنها را در برنامه هفتگی خود بگنجانید، راهی عالی برای افزایش فعالیت بدنی است.»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *