مسمومیت دانش‌آموزان؛ استفاده “هوشمندانه” از گازهای ترکیبی

یک کارشناس با تجربه با توجه به علایم مسمومیت‌ها نسبت به “استفاده هوشمندانه از گازهای ترکیبی” هشدار داده است. خانواده‌های دانش‌آموزان در شهرهای مختلف مقابل ادارات آموزش و پرورش تجمع کردند.

“هیچ‌یک از مسئولان وزارت بهداشت حاضر به مصاحبه و ارائه توضیح درباره آنچه اتفاق افتاده، نیستند. سخنگوی وزارت بهداشت پاسخ تلفن نمی‌دهد و مسئولان دیگر، مجوز مصاحبه درباره این موضوع را ندارند”.

“پزشکان و پرستاران از ارائه هرگونه اطلاعاتی درباره مصدومان منتقل‌شده به بیمارستان‌شان هراس دارند…. بعضی می‌گویند، به آنها اعلام شده هیچ صحبتی نداشته باشند و اطلاعاتی ندهند؛ دستوراتی که گفته می‌شود از مقامات بالادستی و از خود وزارت بهداشت آمده است”. 

اینها بخش‌هایی از گزارش روزنامه هم‌میهن در روز شنبه ۱۳ اسفند درباره مسمومیت‌های دانش‌آموزان در مدارس ایران است.

این مسمومیت‌ها که در آذرماه از شهر قم آغاز شد، روز چهارشنبه ۱۰ اسفند به تهران رسید. اورژانس تهران این روز را بحرانی‌ترین روز برای مراکز درمانی و اورژانس دانسته است. به گزارش هم‌میهن در این روز نزدیک به ۲۰۰ دانش‌آموز و معلم به مراکز درمانی منتقل و تعدادی نیز در آی‌سی‌یو بستری شدند.

علایمی که در این افراد گزارش شده سرگیجه، سردرد، زجر تنفسی، گرفتگی و بی‌حسی عضلات و علائم نورولوژی است.

هم میهن از قول پزشکی که نخواسته نامش فاش شود نوشته است: «بنا به دستور وزارت کشور و وزارت بهداشت تیمی شش نفره از متخصصان سم‌شناس، پزشکی قانونی، پزشک عمومی، نورولوژیست و شیمیست، در هفته گذشته تشکیل شده و بررسی‌های‌شان را با نمونه‌گیری از مسموم‌شده‌ها، آغاز کرده‌اند.»

قرار است نتیجه این بررسی‌ها تا هفته آینده به وزارت کشور ارائه شود.

در حالی که وزیر بهداشت گفته مسمومیت‌ها خفیف بوده و همه بعد از ۲۰ دقیقه از بیمارستان مرخص شده‌اند، روزنامه هم‌میهن می‌نویسد: «مسمومیت‌ها چندان هم خفیف نبوده است به‌طوری‌ که تنها در یک مورد، دانش‌آموز از روز چهارشنبه در آی‌سی‌یو مسمومیت بیمارستان فیروزگر بستری است و همچنان روند درمانش ادامه دارد.»

استفاده از گازهای ترکیبی

هادی عبداللهی پزشک اورژانس که خودش مجروح شیمیایی جنگ ایران و عراق است به هم‌میهن می‌گوید علایمی که دانش‌آموزان مسموم شده شرح داده‌اند شبیه همان علایمی است که در جنگ و پس از حمله شیمیایی میان سربازان شایع می‌شد: «در ابتدا بوی سیر به مشام‌مان می‌خورد و بعد دچار همین عوارض می‌شدیم، به‌تدریج گاز روی پوست‌مان تاثیر می‌گذاشت و تنگی‌نفس پیدا می‌کردیم، بعد دچار سردرد شدید، سنگینی سر، گرفتگی عضلانی، تهوع و استفراغ می‌شدیم و علائم به اوج خود می‌رسید.»

دانش‌آموزان مسموم‌شده نیز گفته‌اند که ابتدا بوی نارنگی گندیده یا سبزی گندیده یا تخم مرغ و یا سیر به مشام‌شان خورده است. 

 

محمدرضا هاشمیان، فوق‌متخصص بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان مسیح دانشوری می‌گوید: «هر کدام از این بوها نشان‌دهنده نوعی گاز است. اما آنچه به نظر می‌رسد این است که در این اتفاقات از گازهای ترکیبی برای مسمومیت استفاده شده و بسیار هوشمندانه در حال به‌کارگیری است.»

او تاکید کرده که دسترسی به این گازها برای افراد عادی امکان‌پذیر نیست “هرچند برخی گازها برای بیهوشی یا لاپاراسکوپی استفاده می‌شوند، اما اینطور نیست که در دسترس عموم باشند”.

دکتر هاشمیان این مسئله را جدی ارزیابی کرده و گفت: «باید هرچه زودتر منبع این مسمومیت مشخص شود تا پزشکان بتوانند آنتی‌دوت (پادزهر) آن را استفاده کنند و بدانند برای درمان افراد مسموم‌شده از چه دارویی استفاده کنند.» 

 

موضوع استفاده از گازهای ترکیبی را نایب رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس هم مطرح کرده است. سیدمرتضی خاتمی گفت: «طبق بررسی کمیته علمی بررسی کننده موضوع، عامل مسمومیت دانش‌آموزان، یک یا ترکیبی از چند گاز بوده و گاز N2 هم جدا شده است، ولی علائم مسمومیت را توجیه نمی‌کند و دیگر مواد جدا شده، این علائم را توجیه می‌کند.»

مسمومیت‌ها به استان فارس رسید

روز شنبه سخنگوی اداره کل آموزش و پرورش استان فارس خبر داد که ۲۷ نفر از دانش‌آموزان یکی از مدارس در شهرستان کوار با علائم حالت تهوع، ضعف و سرگیجه به بیمارستان اعزام شدند.

اکانت توییتر بایداق که اخبار مناطق قشقایی را منتشر می‌کند نیز ویدیویی نشر داده که متعلق به همین مدرسه در کوار استان فارس است.

اکانت هیرکانی نیز از مسمومیت دانش‌اموزان در دبستان دخترانه حمزه رفعتی در شهر رشت خبر داده است.

منابع محلی شهرستان ملارد نیز خبر دادند که امروز شنبه تعدادی از دانش‌آموزان مدرسه دخترانه عصمت در صفادشت دچار مسمومیت شدند.

 

روزنامه اینترنتی فراز نام چندین مدرسه را که روز شنبه گزارش درباره مسمومیت در آنها منتشر شده نوشته است: دبیرستان دخترانه‌‌ توحید در شهریار، دبیرستان دخترانه جمال‌الدین اسدآبادی در شهرک شریعتی عبدل‌آباد تهران، دبستان دخترانه حجت در صفادشت تهران.

این روزنامه همچنین از اعترضات والدین مقابل آموزش و پرورش اردبیل و منطقه هشت تهران خبر  داده است. از شهرهای دیگر نیز ویدیوهایی از تجمعات قابل ادارات آموزش و پرورش منتشر شده است.

بازتاب در رسانه‌های آلمان

سایت تاگس‌شاو وابسته به شبکه سراسری تلویزیون آلمان روز شنبه ۴ مارس (۱۳ اسفند) گزارش مفصلی درباره مسمومیت دختران دانش‌آموز در ایران منتشر کرده است.

در این گزارش که توسط گزارشگر این شبکه در استانبول تهیه شده از قول چند تن از اولیای دانش‌آموزان نوشته که آنها به جد معتقدند که حکومت در این مسمومیت‌ها دست دارد. یکی از این زنان گفته است: «من فکر می‌کنم دولت مقصر است. آنها نمی‌خواهند که دختران به مدرسه بروند چرا که دانش‌آموزان دختر علیه رژیم تظاهرات کردند و نمی‌خواهند حجاب داشته باشند.»

یک رهگذر در یک مرکز خرید نیز به تاگس‌شاو گفته است: «من مطمئنم که این یک اقدام برنامه‌ریزی شده است.»

 

علی فتح‌الله‌نژاد کارشناس علوم سیاسی معتقد است رژیم نه به طرو مستقیم بلکه از طریق گروه‌های تندرو در این جریان دست دارد. او به تاگس‌شاو می‌گوید: «ما موارد مشابه دیگری در سال‌های گذشته داشتیم مانند اسیدپاشی‌ها در سال ۱۳۹۳ که از سوی گروه‌های تندرو انجام شد و از سوی حکومت هیچ نشانه‌ای برای توضیح آن دیده نشد.»

این کارشناس گفته جامعه جهانی باید در مقابل این مسئله قوی‌تر عمل کند: «فشار بسیار بسیار بیشتری باید بر رژیم جمهوری اسلامی وارد شود؛ تحریم‌های خیلی بیشتر علیه کسانی که در قدرت هستند و نیز منزوی‌سازی بین‌المللی سیگنال‌های مهمی برای جنبش اعتراضی در ایران خواهند بود.»  

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *